Mártélyi Képzőművészeti Alkotótábor Egyesület hivatalos honlapja

Média - sajtó archív II.

Mártélyról a Pacsirtában

 

Az egyenlőre csak internetes on-line adásban fogható Pacsirta Rádión hallható volt

Fodor János rádiós riporter és műsorvezető beszélgetése Bányai Béla táborvezetővel

 

2014 február 12-én, 17:43-kor

 

A teljes riport (09:18 perc) meghallgatható itt, indítsd el a lejátszót >>

Bányai Béla
Bányai Béla

Idén a két hét alatt 45-en fordultak meg a táborban, a szálláshely szűkössége miatt, időben rövid turnusokban. A tábornak továbbra is mentora, szakmai vezetője, mondhatni mindenese Bányai Béla festőművész, aki az érzelmi szálakon túl, töretlen kitartással akarja megvalósítani terveit. Az egykor országos hírnevű Mártélyi Alkotótábor, vagy Képzőművészeti Szabadiskola a Mártélyi Képzőművész Táborok Baráti Köre kezelésében van. Anyagi helyzete miatt évek óta nehézségekkel küszködő Alkotótábor, mintha kissé Hódmezővásárhely város látókörétől is messzebb került volna. A tábor 1965-ben alakult, amelynek Fodor József is alapító tagja és egyik vezetője volt. Az évtizedek során országos hírnévre tett szert, a szakmai tapasztalatszerzés tárházaként tartották számon.

 

Bányai Bélától, az idei 46. tábor zárónapján a régi időkről és a jövőről kérdeztük.

Bányai Béla: A Mártélyi Alkotótábor legszebb időszakában, ez még akkor volt amikor én mint a megyei rajzverseny egyik nyertese jutalomként jöhettem ide, 130 körüli létszám volt és ehhez még hozzá kell adni a korrigáló tanárok, kísérők, segítők számát, vagyis még legalább 20 főt. Katonai sátrakban laktunk, ez a terület teljesen tele volt. A tanulás és alkotás szünetében a szabadidőben focibajnokságok voltak, csónakversenyeket rendeztek, mondhatni hatalmas népünnepély volt itt. Szakmailag is erős volt a tábor: társművészeti programok, szakmai előadások voltak, sőt koncerteket is rendeztek. Ennek a tábornak akkoriban országosan elismert hírneve volt.

 

VH: Visszatér még ez az idő?

B.B.: Azon dolgozunk, nagyon remélem. Azt vesszük észre, hogy az országban sorra szűnnek meg az ifjúsági szálláshelyek, bezárnak az alkotótelepek. Nagy előnyünk, hogy készen van és nagyon szép lett ez a jelenleg 17 személyt fogadni képes főépület. Következnek a tábor többi, úgynevezett placcokon lévő házikóinak felújítása. Ha ezek is készen lesznek, újra 85 főt fogadó 3 csillagos remek, korszerű szálláshely lesz itt Mártélyon. Na és persze még a kisebb pénzűeknek ott a sátrazási lehetőség is.

 

VH: Ez eddig a „koszt és kvártély”, hátra van a művészeti tartalom...

B.B.: ...Azt tudom mondani, hogy őrizzük a lángot! Jelenleg szinte mindenki ingyen adja munkáját, tudását, szakmai tapasztalatait. Ha majd minden fogadókész állapotba kerül, nyáron lehet nagy tábort csinálni, akkor a művészeti életben jelentős alkotókat hívunk meg, akiket honorálni kell, de akik egyúttal növelik a tábor elismertségét. Megvannak a terveink, amelyeket meg kell valósítanunk az 50 éves évfordulóra.

 

VH: Nincs az még túl messze?

B.B.: Nincs! Sőt, már a 49. tábornak a régi dicsfényben kell megvalósulnia. És éppen az ötvenedik alkalomra kell kiteljesednie.

 

B.Sz.Z.
Vásárhelyi Hírek
2011. augusztus 11., csütörtök

Bányai Béla szívügye a szabadiskola

 

Hódmezővásárhely, Mártély - Négy esztendő múlva ünnepli megalapításának 50. évfordulóját az ország legidősebb amatőr képzőművészeti tábora, a Mártélyi Szabadiskola. Bányai Béla festőművész, aki maga is itt nevelkedett, 2000 óta vezeti a tábort és a baráti kört.

Bányai Béla
Bányai Béla

Valószínűleg senki sem gondolta, amikor 1965-ben útjára indították a mártélyi képzőművésztábort, hogy az mára az ország leghosszabb ideje működő alkotótábora lesz. A Mártélyi Szabadiskolaként működő tábor résztvevői közül számos képzőművész került ki. Igaz, a szabadiskola néhány éve majdnem megszűnt.

– Az ezredfordulóra oda jutott a tábor, hogy akkorra már elfogytak a központi támogatások, meghalt Czakó János táborvezető, Rácz Erzsébet korábbi vezető külföldre költözött, s a támogató vállalkozók is hátrébb vonultak. Akkor majdnem megszűnt a tábor, ugyanis sokan úgy látták, nem kell erőltetni, ha nincs, aki csinálja, s ha nincs meg a megfelelő pénzügyi háttér. Ráadásul a soron következő téli tárlatra csupán két alkotó adta be három munkáját. Ezért felkerestem a fiatal festőket, s rábeszéltem őket, adjanak képet, hogy a tárlat életben maradjon. Buzgalmamat látva végül rám bízta a Mártélyi Képzőművészeti Táborok Baráti Köre Egyesületének tagsága az elnökségét, s egyben a tábor vezetését is – mondta Bányai Béla (55). A vásárhelyi festőművészt erős érzelmi szálak kötik a szabadiskolához, hiszen mint mondta, korán bekapcsolódott annak munkájába.

– Általános iskolás koromban Fodor József, a tábor lelke, utóbb a baráti kör tiszteletbeli elnöke volt a rajztanárom, aki engem mint az átlagosnál ügyesebb gyereket kivitt a táborba. Nekem pedig megtetszett az ott folyó munka. Ettől kezdve minden nyáron ott voltam, sokáig úgy, hogy különféle pályázatok díjazottjaként az ingyenes részvétel volt a jutalmam. 1972-ben voltam először fizető táborlakó, s 1978–79-ben már tanítottam is, s mert rendkívül sok energiát éreztem magamban, azt javasoltam, hogy a képzőművész- mellett kézművestáborokat is szervezzünk, és apránként tegyük rendbe az erősebb fiúkkal az akkor már meglehetősen rossz állapotban lévő tábort. Ezt az elképzelésemet azonban nem támogatták.

– Szívügyem, pénzembe és energiámba is kerül a szabadiskola, dolgainak intézése egész embert kíván. 2000-ben ezért mondtam fel korábbi munkahelyemen, azóta a szabadiskolával foglalkozom. Szerencsére a város a tábor főépületét tavaly felújíttatta, a fejlesztési programban szerepel a melléképületeké is. Ez jó, hiszen a főépületben csak tizennyolcan férnek el, s mi háromszor annyian vagyunk egy-egy szezonban – tette hozzá. Bányai Béla már készül a szabadiskola 50 éves évfordulójának méltó megünneplésére.

Kiszínesedtek a festményei

Bányai Béla festőművész öt esztendő után jelentkezett ismét önálló tárlattal Vásárhelyen. A Nyugdíjas Lakóparkban látható újabb képei már nem szürkék, zöldek,  ködösek, misztikusak, hanem, ahogy alkotójuk tartja: 

  színesen elgondolkodtatók. 

(Cikk és fotó: Korom András - Délvilág napilap - 2011.03.02.)

Mártélyi mesterek műhelye

 

Varázslatos színek, fények, illatok, végtelen nyugalom és csend. Ez Mártély, ahol a vízen ringatózó csónakok, a hullámokon csillámló napfény évről évre egyre több művész képzeletét ejti rabul. Tornyai János fedezte fel a művészek számára ezt a kis Tisza-parti települést. Mártélyon volt a műterme, ahol gyönyörű képeket festett a tájról. Ennek köszönhetően egyre többen ismerhették meg a községet.
Mártély – vásárhelyi mesterek kezdeményezésére – először 1965-ben adott otthont az amatőr művészek alkotótáborának. Az ifjúsági művésztáborból később Képzőművészeti Szabadiskola lett.
A Mártélyi Képzőművésztáborok Baráti Köre a nyolcvanas évek végén jött létre, és azóta minden évben ez a civil szervezet rendezi meg a tábort. Az évek során két-három ezer amatőr művész fordult meg itt, akik közül százhúszan profi művészekké váltak. Az idei, negyvenharmadik alkotótáborban közel hetvenen vesznek részt, közülük a legfiatalabb tizenegy, a legidősebb hetvennégy éves - tudtuk meg Bányai Béla festőművésztől a tábor vezetőjétől. S, hogy mit jelent számára Mártély?

Neuberger István, Molnár László, Tarpataki Károly
Neuberger István, Molnár László, Tarpataki Károly

- Nem más, mint a világ közepe - mondja.
Valóban lenyűgöző táj fogadja az idelátogatót, és itt egyáltalán nem meglepő, ha a parton horgászbotok mellett festőállványokra is bukkanunk. A tizennyolc éves Donnák János második alkalommal jött el a táborba. A parton ecsettel a kezében találtam rá a fiatal vásárhelyi helyi művészre, akit leginkább a természet kiapadhatatlan, mindig változó formavilága ragadott meg Mártélyon. Az alkotótáborba leginkább festők érkeznek, ám néhányan foglalkoznak kisplasztikával, fotózással, de előkerült már a fazekaskorong, sőt készült bronzplakett is. A tábor lakói hajnalban Holler László művész-tanárral indulhatnak útnak, hogy megörökítsék a napfelkeltét és a fák színjátszó törzsét.
Az alkotók számára nincs megkötés: tetszőleges témában készíthetik el munkáikat. – Tegnap délben a szántóföldön ültem, és egy tanyát festettem – tudtuk meg a budapesti Réti Ágnestől, aki második alkalommal jár itt. Őt nemcsak a táj szépsége vonzotta ismét Mártélyra, hanem az is, hogy sokat tanul a művész-tanároktól. A tábor szervezői idén nyitottak az ifjúság felé is, és a koruknak megfelelő programokkal, művészeti előadásokkal várják őket. Változatos feladatokat kapnak, egyik nap például egy Kafka-novellához kellett illusztrációt készíteniük meghatározott méretben és technikával. A táborba sokan évről évre visszatérnek. Bányai Béla szerint a hely kisugárzása, szellemisége, mikroklímája hozza vissza őket. Tarpataki Károly festőművész 1973 óta majdnem minden évben részvevője a tábornak. Bár a hegyekben nőtt fel, különösen vonzza a Tisza és az Alföld tanyavilága. – Kialakult itt egy olyan társaság, akikért érdemes évről évre visszatérni – vallja. A tábort a művészek ezúttal a nyáron elhunyt Fodor József festőművész emlékének ajánlják, ő harminchét éven át volt a tábor korrigálótanára. A mártélyi művészdombnál kedden márványtáblát avattak a tiszteletére.

 

/Csongrád Megyei Napilap 2007. augusztus 3. Gál Orsolya/
/Fotó: Hárs László/

Szabadon szárnyalva Mártélyon

Harminchatodik alkalommal nyitotta meg kapuit a mártélyi szabadiskola

Tarpataki Károly
Tarpataki Károly munkában

A mártélyi szabadiskola ötlete először az 1960-as években vetődött fel: továbbképzés jelleggel fórumot szervezni Csongrád megye tehetséges fiatal amatőr alkotóinak. Az akkor kitűzött cél semmit nem változott azóta. A szabadiskola létrehozói, tanárai olyanoknak szeretnének útravalót adni, akiknek nincs lehetőségük főiskolán tanulni, illetve magasabb szintű képzésen részt venni. Az elképzelés annyira sikeresnek bizonyult, hogy Mártély immár harminchatodik alkalommal ad otthont az idősebb művészeknek és a szárnyait próbálgató fiatalságnak.
   A kéthetes tábor résztvevői – idén 40-50 főre számítanak – szabadon választott csoportokban végzik a szakmai munkát, Fodor József, Holler László és Neuberger István festőművészek irányításával. A szárnyaló fantázia formába öntésére, a gyakorlati elemek, az elméleti tudás fejlesztésére mind-mind lehetőségük nyílik a hallgatóknak. S a fiatalok mellett számos olyan résztvevő is akad, akik már az 1960-70-es években is látogatták a szabadiskolát. Ők hordozzák a tradíciót, s biztosítják a folytonosságot.
   A szakmai programok mellett a kikapcsolódás is biztosított, többek között a Molnár Dixiland koncertjének köszönhetően.
   A tábort a vásárhelyi Tornyai János múzeumban megrendezett kiállítás zárja, ahová szigorú elbírálást követően kerülhetnek be a szabadiskola alkotóinak képei.


T.Sz.
Vásárhelyi Mustra
2001. augusztus 2.

Képzőművészet barátok közgyűlése 2001.


Képesek haladni a korral


Augusztus 1-jén tartotta közgyűlését a mártélyi Képzőművészeti Táborok Baráti Köre. Az egyesület a már korábban meghatározott célok megerősítésén fáradozik amely a mártélyi táj szépségének szeretetét és a képzőművészetet kapcsolja össze.

A 36 éve működő művészeti továbbképzés, szabadiskola mellett ennek támogatására, szervezésére létrejött egyesület jó és hatékony munkáját példázza az eltelt évek sikere, mely országos hírűvé tette, szerelmeseinek táborát kialakította, növelte. Az élet dolgaiba éppen a halál szólt bele, amikor új vezetőséget is választott az egyesület. A tagság az új tagok felvételét követően demokratikusan választotta meg vezetőit.
Fodor József festőművész elnök, Bányai Béla ügyvezető elnök, Holler László, Kakukk Tünde, Dömötör János, Hegedűsné Dékány Magdolna és Mráz János alkotják az új vezetőséget.

Terveik szerint még hangsúlyosabban, tettekkel kívánják bizonyítani támogatásukat, amelyhez korszerűbb, a jelen gazdasági helyzetben életképesebb formát is kívánnak találni. A jelenlévő dr. Erdélyi Miklós ügyvéd segítségét kérték a közhasznú társaság átalakulásának ügyében, melyhez a támogatás ígéretét meg is kapták, elősegítve ezzel is a jobb anyagi lehetőségek feltárását, melyet rendezvényeikhez kívánnak felhasználni.
A közgyűlés a jelenleg is tartó Mártélyi Képzőművészeti Tábor résztvevői elkészült képeinek megtekintésével, s a rájuk váró feladatok megbeszélésével zárult.


(gerhardt) 7nap/ 2001.

 Veszélyben a Mártélyi Szabadiskola?

Ismét szabad az iskola!
Az immár 35. éve megrendezett Mártélyi Képzőművészeti Szabadiskola július 29-én nyitotta meg kapuit, valószínűleg utoljára -- mondják a szervezők. A hosszú évek során jól működő tábor szűkös keretei miatt talán most tud utoljára szervezett formában segítséget nyújtani a képzőművészet szerelmeseinek. Úgy tűnik, az új évezredben inkább a számítógépes technikára hagyatkoznak az emberek és egyre inkább háttérbe szorul a kézzel fogható művészet -- fogalmazódott meg több résztvevőben. Pedig ők -- mondja Rácz Erzsébet -- olyanok, mint egy nagy család.
A szabadiskola 35 éve egy felkéréssel indult, amikor Füstös Zoltán festőmestert kérték meg, hogy tartson egy továbbképzést a festőművészeknek és a művész hallgatóknak. Ehhez ő egykori kedves diákja, Fodor József segítségét kérte. Az elmúlt tizenöt év alatt kinőtte magát az iskola, amely ekkorra közel száz főt számlált. A 1990-es év fordulópont volt a tábor életében is. Ekkor már az egykori hallgatók -- soraikban Makó Judit, Szatyor Győző, a Munkácsy-díjas Szabó Tamás, és az azóta elhunyt Kollár György -- tanárokként jöhettek vissza. Ebben az időben alakult meg a Mártélyi Képzőművésztábor Baráti Köre Alapítvány, melynek feladata a tábor jövőjének biztosítása. Ez eleddig sikeresen működött, 2-3 éve azonban a támogatások száma és összege csökkent, ezért most kérdésessé vált, hogy van-e remény a folytatásra.
Nem kockáztatnak
Rácz Erzsébet, a Mártélyi Képzőművésztábor Baráti Köre Alapítvány ügyvezető elnöke a szép emlékek mellé borúlátó gondolatokat is hozott.

Vakáció
Tarpataki Károly: Vakáció

R. E.: Eddig nagyon szép évfordulóink voltak, de azt hiszem, ez a mostani nem egy nagy torta lesz. A 25. évfordulón egy hatalmas tortát szeltünk fel a tábor udvarán és meggyújtottuk rajta a 25 gyertyát. Az évfordulókra nagyon szép összefoglaló kiadványok is születtek, a 35 év alatt hármat adtunk ki, színes fotókkal, régi újságcikkekkel, dokumentumokkal. Ahogyan a hallgatók nehezen tudják előteremteni az anyagiakat, úgy nekünk is egyre nehezebb előteremteni azt az indulótőkét, amely ma már kb. 500 ezer forint. Ez ahhoz kell, hogy egyáltalán az első napot el tudjuk kezdeni. Két éve elindult egy támogatási rendszer, amely a hallgatók segítését tűzte ki célul. Ez nagyon előnyös a művész növendéknek, hiszen egy minimális összegért vehet részt a kurzuson és kaphat segítséget művészi előmeneteléhez. Vannak szegedi és vásárhelyi szervezetek, valamint magánszemélyek is, akik segítséget nyújtanak nekünk. Az idei tábor fedezet nélkül indult el és ha a végére sem tudunk összeszedni annyi pénzt, hogy maradjon a jövő évi kezdésre is, akkor bezárjuk kapuinkat, nem kockáztatunk tovább.
Tanulnak egymástól
Fodor József festőművész, a tábor egyik alapítója, korrektor tanára a programokról beszélt.
F. J.: Itt egy szó szerinti szabadiskola működik. A kezdőktől a haladókig mindenki talál magának feladatot, de ez nem iskolásdi. Természetesen vannak előírt keretfeladatok, de ezen belül mindenki szabadon mozoghat. A keretfeladatokat délelőtt végzik a tanulók, délután pedig szabadidős programok vannak, amikor újabb műveket kezdhetnek vagy folytathatják az elkezdettet. Természetesen elmehetnek csónakázni vagy strandolni is. Esténként pedig beszélgetések folynak szakmai és egyéb dolgokról. A munkában természetesen rendelkezésre állnak a korrektor tanárok, de ha valaki nem igényli a javítást, azt is tiszteletben tartják. A zsűrizéskor viszont komoly követelmények vannak, épp azért, hogy a kiállításra csak a legjobb munkák jussanak el. A hallgatónak kitüntetés, ha a tábor végén szerepelhet a műve a Tornyai János Múzeum falain, hiszen ott nem kisebb művészek alkotásait csodálták meg, mint Tornyai János vagy Endre Béla. A két hét alatt mindenki olyan technikával dolgozik, amilyennel egyébként is szokott, de természetesen kipróbálhat egy másik módszert is. Ennek megismerésében is szívesen segítenek a tanárok. Nincs megkülönböztetés a táborlakók között -- hogy profi vagy kezdő --, mindenki emberszámba veszi a másikat és sokat tanulnak egymástól is.
Maradandót alkotni
Már az első táborban is jelen volt -- igaz, tanulóként -- Czakó János, a Mártélyi Képzőművésztáborok Baráti Köre Alapítvány elnöke. Elmondása szerint az évek során megváltozott a hangulat, de lehet, hogy ezt csak a nosztalgia okozza. Reménykedik abban, hogy a jelenlegi hallgatóknak épp olyan kellemes a tábor, mint az egykori diákoknak. Az ide látogatók rendszerint szeretik a művészetet és ezt a szeretetüket akarják tökéletesíteni, hogy később maradandó műveket alkothassanak. Első alkalommal látogatott el a táborba Kozák Flóriánné, Nagy Rudolfné és Pongrácz György. Mindhárman hobbi szinten foglalkoznak a művészettel és szeretnének tanácsot, iránymutatást kapni az alkotásaikhoz. Szalay Pál már 1979 óta látogatja a képzőművészeti tábort és ennek köszönheti pályáját, hiszen festőművészként él. Ennek ellenére még mindig szívesen jön vissza az Alföldre, hogy feltöltődjön és újabb módszereket ismerhessen meg. Dr. Halász Géza karikatúrákkal foglalkozik, valamint könyvborítókat tervez. Szintén többször járt már a táborban és szeretne további ismereteket szerezni. A tábor érdekében egy honlapot is készített, melynek címe: web.matavnet.hu/martely. Pongrácz György főleg számítógépes grafikával foglalkozik, éppen ezért érzi kihívásnak a kézzel fogható művészet világát. A Mártélyi Képzőművészeti Szabadiskola augusztus 12-én a hagyományos zárókiállítással csukja be kapuit a Tornyai János Múzeumban.

 

Erdődi Bernadett
/promenad.hu/archivum/ 7nap/ 2000.

 A szabadiskola varázsa
Krisztusi korban  - Mártélyon

• Munkatársunktól

Az idén már krisztusi korban jár a Mártélyi Képzőművészeti Szabadiskola, hiszen immár harmincharmadik alkalommal rendezték meg. A két hét során itt megforduló körülbelül nyolcvan résztvevő munkáját Fodor József, Holler László, Neuberger István festő- és Szabó Tamás szobrászművészek irányítják. Az elkészült alkotásokat az idén is láthatja a nagyérdemű, mégpedig az augusztus 14-én, 16 órakor a vásárhelyi Tornyai János Múzeumban nyíló záró kiállításon. Persze addig még el fog telni egy kis idő, hiszen a szabadiskola résztvevői csak a hét végén kezdtek hozzá a munkához. Már, ha szó szoros értelmében munkának lehet nevezni az alkotás folyamatát.

Az igencsak nagy meleg alaposan beszüremlett a 33. képzőművészeti helyt adó mártélyi ifjúsági táborba, már tegnap kor délelőtt is. A táborlakók közül a legaktívabbak az emberekkel kényszerbérletben a Tisza-parton élő szúnyogok voltak, melyek csak pillanatokra hagyták nyugton a békére, s az elmélyülésre vágyódó polgárt. A táborlakók szerint az óriási meleg miatt a betoncölöpökön álló házakban sem lehet éjszakánként igazán aludni. Hiába a naplemente, a 38 fokból éjszakára is bőven marad. S az ajtónyitásra váró szúnyogok pedig még fokozzák az "élvezeteket". Node, aki az idén már eljött ide, azt semmitől sem tántorítják el az ilyen "csekélységek".

• Hányan vesznek részt az idén a szabadiskola munkájában?

   - érdeklődtem Rácz Erzsébettől, a Mártélyi Képzőművész Táborok Baráti Körének ügyvezető elnökétől.
   - Sose tudunk pontos létszámot mondani, hiszen manapság negyon kevesen tudnak két hétig itt lenni. Jelenleg negyvenen vagyunk, s körülbelül nyolcvanan járnak majd itt a tábor két hete alatt. Sokan ugyanis csak a hétvégiket töltik itt.

• Kik irányítják az idei munkát?

Holler László, Fodor József, Neuberger István festő- és Szabó Tamás szobrászművészek vezetik be a hallgatókat a művészet apróbb-nagyobb fogásaiba. Az idén, mint minden alkalommal a festők vannak többen, sőt két francia vendégünk is van. Szabó Tamással pedig három szobrász is dolgozik...

• Nehéz volt megszervezni az idei szabadiskolát?

   - Az az igazság, hogy annyira jön magától ez a két hét, hogy nekünk csak az a feladatunk, hogy tudassuk, a feltételek az idén is adottak. Valahogy mindenkinek úgy mozog a biológiai órája, hogy tudja, augusztus első két hete Mártélyé. Az árnyas lombok alatt éppen egy női fejet "szobor" dr. Radosics Károly, aki tizenévvel ezelőtt óta jön el ide minden nyáron.
   - A társaság és a környezet vonz ide minden alkalommal, s az, hogy itt pihenve alkothatok. -

• Mennyire jó alkalom ez a mostani a nyugodt munkához?

   - Bátran mondhatom, hogy ideális, hiszen klímája, hangulata van azaz nagyon kellemes itt lenni. Csendesen, békében, nyugodtan lehet dolgozni. Nem is megyek más táborba, csak ide.
   - Pontosan nem tudnám megmondani hányadjára jöttem el, de először 1973-ban jártam itt. Egyszerűen megszoktam és megszerettem ezt a helyet - osztotta meg velem véleményét Tarpataki Károly. - Nagyon fontos az számomra, hogy a víz legyen a közelemben, pedig nem a halak, hanem a kos jegyében születtem. Tetszik, hogy a szárazföld, azaz a puszta és a víz egymás mellett található itt Mártélyon.

• Mit jelent önnek ez a két hét?

   - Feltétlenül feltöltődöm ez alatt az idő alatt. Most is dolgozni jöttem, mert odahaza már csak nagyon kevés időm marad az alkotómunkára. Mindebbe belesegít a remek társaság, mely tulajdonképpen országos baráti körré vált. Az év közben felgyülemlett vidám, vagy kevésbé vidám dolgokat is megosztjuk egymással, s mindenki tanul a másiktól, még akkor is, ha nem akarja. S nem tagadom, élvezetes úgy dolgozni, ha ott izzad az ember mellett a másik. Ilyenkor kevésbé akadályoz a saját nyűgöm, s ez újabb lendületet ad a munkához - mondja, miközben azt a képét szignálja, melyen halak víz alatti játéka látható.

Berényi László

A képzőművészeti szabadiskola talán leglelkesebb, de mindenféleképpen a legidősebb résztvevőjét az Esztergomból érkezett, és sok-sok éve minden nyáron Mártélyra jövő Berényi Lászlót is az ittlévők barátsága, a hely varázsa, no és a szülőföld közelsége vonzza.
   - Itt láttam meg először a napvilágot, a közeli Szentesen - mondja, miközben vázlatot készít a kis rajzokkal már majdnem teli jegyzetfüzetébe. Az előtte lévő lapon - ha jól látom - egy férfi mereng maga elé. - Nem ilyeneket készítek - látja meg pillantásomat -, hanem olyan képeket, mutat a háta mögé, ahol az emeletnyi mélységbe apró szögekre függesztve lóg az alkalmi, a vízpart felől is felfedezhető tárlat.

• Mióta festeget?

Jó hatvan éve, ha mindent összeszámolunk. Olajjal azonban csak néhány évtizede mertem először nekikezdeni. Előtte pasztellel vagy akvarellel dolgoztam. azért kezdtem el annak idején rajzolni, mert szerettem volna valamilyen formában kiélni megvalósíthatatlan vágyaimat ahogy a többi ember is. Csokonai azt írta: "Kit teremt magának a boldogtalan". Hát valahogy én is így voltam ezzel. Teremtettem magamnak valamit.

   A szabadiskola résztvevői vasárnap, azaz ugusztus 9-én 19 órakor újabb emléktáblákat avatnak a Festők Dombján. Ez alkalommal a táborhoz és Mártélyhoz is kötődő Füstös Zoltánnak, Juhász Sándornak és Kollár Györgynek állítanak emléktáblát.

 

Korom  András
Délvilág 1998.

Képek a 90-2000 es évekből