Mártélyi Képzőművészeti Alkotótábor Egyesület hivatalos honlapja

Mártély örök

1965. volt az az év, amelytől ez a megállapítás igaz, azon túl még láthatóvá vált. A holtág mikroklímája, természeti szépsége festőművészeket vonzott ide alkotni, akik élvezve az itteni nyugalmat, elfogadva a helyiek vendégszeretetét nagyon bölcsen úgy döntöttek, hogy másokkal is megosztják ezt az élményt, létrehozták a képzőművész tábort.

Bea
Istvándi Bea selyemfestése (női kendő)

Fiatalokat, képzőművészet iránt érdeklődő felnőtteket szervezett formában fogadott a tábor, amely az évtizedek alatt kikerülhetetlen és szilárd tudást biztosított az ország művészetre fogékony rétegének, és a külföldieknek is.

Elsősorban rajzolás és festés volt a fő irányultság, de a fotósok, szobrászok, a kerámiával foglalkozók is hasznos ismeretekkel távoztak minden évben a táborból.

Jó hírnevünket neves festőművészeknek is köszönhetjük, akik több évtizedig korrigáló tanárként segítették a munkánkat.

Fodor József, Holler László, Lelkes István és Hézső Ferenc sok-sok fiatalt indított el a pályán, de voltak évek amikor a sok hallgató miatt a korrigáló tanárok létszámát bővíteni kellett.

Az ifjúsági tábor az évek során szabadiskolává vált, mert a tanulók mellett az éltesebb korúakra is egyre inkább számíthattunk. Az érdeklődők a nyitottságot és segítőkészséget értékelik a legtöbbre a szakmai tudás mellett.

A képzés tematika alapján folyik, aminek a természetszeretet és humanizmus a fő alappilére. Minden évben adunk a bizonytalanoknak egy témavilágot:

  • Ember és környezete
  • A táj változatos formavilága
  • A víz mint jelenség
Feri
Ember és táj

...amivel élnek is a hallgatók. De a tematikán kívül a különleges témákban, kompozíciókban, technikában kérhetnek segítséget, és különböző anyagokkal is segítjük az idelátogatót az önkifejezésben, az előrehaladásban. Így nem csoda, hogy bensőséges baráti hangulat alakul ki minden évben a táborban.

Feltöltődés, elmélyülés az itteni legfontosabb feladat, az új élmények szerzése az alkotás mellett, hogy visszatérve az otthonukba egész éven át serkentsen a mártélyi élményözön az alkotó munkára.

Az itt alakuló barátságok, szerelmek pedig az együttlét természetes velejárói.

A Szabadiskola programját a Mártélyi Képzőművészeti Alkotótábor Egyesület hirdeti meg, a tábort lebonyolítja, nyáron és télen kiállítást szervez, közgyűlést tart, és tartja a kapcsolatot a hallgatókkal.

 

Amennyiben felkeltettük érdeklődésedet az itt folyó munka, az itteni hangulat iránt, úgy Téged is szeretettel várunk táborunkba.

 

Találkozunk Mártélyon!

 

Munkádhoz addig is sok sikert kíván:

 

Bányai Béla (tanár, volt táborvezető)