Mártélyi Képzőművészeti Alkotótábor Egyesület hivatalos honlapja

Tábor - Adományok

Régi főépület
A régi főépület 2009-ig

A tábor jelenlegi helyzetében, az utóbbi évtizedben bekövetkezett gazdasági változások, az önkormányzat általi tábor átépítések és a sajátosan értelmezett korszerűsítési törekvések közvetett hatása miatt a férőhelyek, ezzel a résztvevő hallgatók száma is csökkent, illetve bizonytalanná vált. Egy évre (2009.) ki is szorultunk a tábor területéről. Korlátozottá vált a megfelelő szálláshelyek biztosítása, hiszen nem mindegy, hogy milyen áron milyen komfortot tudunk nyújtani. Megváltozott a tábor finanszírozása is. Mint nonprofit szervezet erősen rá vagyunk hagyatkozva, a szerény tagdíjakon felül, a különféle adományokra, szponzorációkra és nem titkoltan, főleg az állami, önkormányzati támogatásokra, és az időnként adódó nyertes pályázatokra.

Tábor
A tábor bejárata

A KISz időkben rendkívül komolyan vették a kultúra támogatását, illetve a tábor is az ő segítségükkel jött létre, így az évek folyamán bőven biztosítva volt minden pozitív körülmény és lehetőség az alkotás érdekében. A KISz megszűnte után is volt még a dolgoknak egy tehetetlenségi nyomatéka, mely évekig tükrözhette a régi aranyidők körülményeit. Mindezek a tényezők azonban mára némileg leszűkültek, az állam kivonult a kultúrából, legalábbis ezen a szinten. Az önkormányzat, mint jelenlegi tulajdonos piaci alapon gondolkodik a tábori férőhelyek kiadásakor, így semmiféle előnyt nem élvezünk mint kulturális tevékenységű csoport. Ráadásul a volt tábor-hallgatói szálláshelyek betervezett és beígért korszerűsítése és újjáépítése ezidáig sem történt meg, a rá tervezett pénz közben elszállt, szomorú romok mutatják az érdektelenséget. Egyedül a téliesített főépület korszerűsítése történt meg, részleteiben ugyan sok tervezési átgondolatlansággal, viszont és legalább egy tábori törzslétszámnak (~19 fő) megfelelő színvonalú szállást biztosít. A 2-3-4 személyes lakószobák, mind fürdővel, WC-vel ellátottak. Sajnos a szokásos nagy létszámú táborhallgatóság elhelyezésére közel sem elegendő. régen a 70-80 fős alkotótáborok sem voltak ritkák.

A 2011-ben végleg lerombolt, és azóta pusztuló lakóteraszok

Új főépület
A felújított főépület, az Ifjúsági Szálló

A tábor hallgatói ugyan fizetnek részvételi díjat, de ez kevés ahhoz, hogy a régebbi megszokott tábori körülményeket tudjuk biztosítani. A megemelkedett díjak miatt így sokan vissza is rettennek, de szerencsére jönnek újak. A korrigáló tanárok tiszteletdíját, a részvételi díjak mérséklését és így a nagyobb hallgatói létszámot nem tudjuk mindigkényelmesen kigazdálkodni, nem beszélve az elhelyezési nehézségekről. A múltban gyakran tudtunk szaktekintély vendég előadókat is hívni, szinte minden napra, estére, de még a Molnár-Dixilend együttes évi egyszeri gázsijára is futotta. Ez utóbbi esemény az egész üdülőkörzetet és a falut is vonzotta, így mindig zsúfolásig megtelt a nézőtér.

A hallgatók számára most is igyekszünk és tudtunk biztosítani korlátozottan, ingyenesen vagy minimális térítés ellenében anyagokat, felszerelést: festékeket, rajzeszközöket, kereteket és még sok hasznos holmit. Az étkezésben is tudtunk érvényesíteni egy kicsit bővebb választékot, és minőséget. A jelenlegi szituációnak köszönhetően a mozgásterünk sajnos rendkívül leszűkült, csak a lelkesedés és az elkötelezettség változatlan.

Adományok

Manapság nagyon sok magánszemély, és számos szervezet van változó jobb-rosszabb anyagi helyzetben. Nekünk azonban magunkat kell képviselni, a magunk céljait érvényesíteni, a fennmaradásért a lassan fél évszázada folyamatosan létező táborban. Úgy hisszük, hogy itt a természet ölén végzett sajátos vizuális neveléssel az emberi kultúra egy olyan fontos vetületét ápoljuk, gondozzuk, mely nélkülözhetetlen a jelen és a jövő képzőművészetek iránt fogékony kreatív nemzedékének megfelelő szintű vizuális képzésében újrateremtésében.

Ez úton lehetőséget adunk azon kevés elkötelezett művészet pártolónak aki meg is teheti, hogy adományokkal segítse évenkénti alkotó tevékenységünket. Ezért közöljük az átutalási számlaszámunkat.
Bárki adományozótól, mecénástól,

pénzt köszönettel elfogadunk!

Nyíl